آموزش و پرورش

آدرس سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا – sida.medu.ir

آدرس سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا – sida.medu.ir

با عنایت به راه اندازی سامانه جدید ثبت نمرات دانش اموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه از طریق ادرس زیر می توانید وارد سامانه سیدا شوید.

آدرس سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا)

جهت ورود به سامانه دانش آموزی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

ورود به سامانه

خواندن این مطلب را نیز به شما توصیه می کنیم :

آموزش سامانه سیدا و ثبت نمرات ابتدایی و متوسطه + پاسخ به سوالات متداول

اطلاعیه درباره مشکلات مربوط به صدور و چاپ کارنامه در سامانه سیدا

قابل توجه همکاران محترم
با سلام
در مورد سیدا خدمت همکاران محترم عرض کنم که ،فعلا فوکوس و تمرکز شما روی تعریف کاربری، درست بودن تعداد  کلاسهای مدارس و دانش آموزان هر کلاس و ثبت نمره باشه، هفته آینده مشکلات مربوط به صدور و چاپ کارنامه در دستور کار می باشد.
تمامی موارد مربوط به کارنامه با شرکت صحبت شده است ولی چون فردا احتمال زیاد برای اعمال تغییرات و بروز آوریهایی از ساعت ۱۴ سامانه قطع خواهد شد و درگیر این موضوع هستیم موارد مربوط به کارنامه برای یکشنبه برطرف خواهد شد .

مراحل وارد کردن نمرات در سامانه سیدا

۱.ورود به سامانه

۲. عملیات ضمن سال

۳.لیست کلاس و ورود نتایج

۴.ورود نتایج از طریق کلاس

۵.انتخاب پایه

۶.انتخاب درس

۷.انتخاب نوبت تحصیلی

۸.کلیک روی نمره مستمر و سپس پایانی( کادر آبی)

۹.ورود نمرات

۱۰. ثبت نمرات

توجه :

برخی از عملیات ها و بخش های سامانه در گوشی موبایل با مشکل مواجه می شود لذا سعی کنید با رایانه وارد سایت شوید . ضمنا به روزبودن مرورگر نیز نقش مهمی در کارایی بالای سامانه خواهد داشت . مرورگرهای توصیه شده کروم و فایر فاکس است .

فراموشی و بازیابی رمز عبور در سامانه دانش اموزی سیدا

به دلایل امنیتی امکان بازیابی مستقیم رمز عبور در سامانه فعلا قرار نگرفته است . در صورتی که رمز عبور خود را نمی دانید یا آن را گم کرده اید باید به مدیر بالادستی خود مراجعه کنید. لذا در سطح مدرسه معلمان باید به مدیر مدرسه مراجعه نمایند .

 

آموزش ثبت تصویر برای دانش آموزان در سامانه سیدا

برای ثبت عکس برای دانش اموزان در سامانه  sida مراحل زیر را دنبال کنید.

آموزش ثبت عکس برای دانش آموزان در سامانه سیدا

برای ثبت عکس برای دانش اموزان در سامانه  sida مراحل زیر را دنبال کنید.

آموزش ثبت تصویر برای دانش آموزان در سامانه سیدا

حل مشکل درس شایستگی در ثبت نمرات سیدا

در صورتی که در ثبت نمرات در سامانه سیدا برای درس شایستگی مشکل دارید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول حل مشکل درس شایستگی در ثبت نمرات سیدا

مراحل رفع مشکل درس شایستگی در ثبت نمرات سیدا

حل مشکل ثبت نشدن نمره در سیدا

مشکلات سامانه سیدا اموزش

حل مشکل درس شایستگی در ثبت نمرات سیدا

اطلاعیه درباره مشکل برخی افراد در ورود به سامانه سیدا

آخرین اطلاعات مدرسه و کلاس و معلم از سناد به سامانه سیدا منتقل شده ولی اطلاعات در برخی مدارس ناقص است به همین دلیل برای تعدادی از بخش ها در سامانه سیدا ویرایش گذاشته شده است.

 اطلاعیه جدید درباره سامانه سیدا

با عرض سلام ، ادب و احترام خدمت مدیران محترم مدارس کلیه دوره های تحصیلی :

پیرو دستور وزیر محترم و همچنین در راستای یکپارچه سازی سامانه های مرتبط با نیروی انسانی و همچنین دانش آموزی در آموزش و پرورش سامانه تحت وب یکپارچه ثبت نمرات دانش آموزی بنام سیدا به آدرس sida.medu.ir که تجمیع و یکپارچه سازی همه سامانه های موجود دانش آموزی از قبیل سناد، دانا، فاینال، امین و … برای همه مقاطع خواهد بود. در حال پیاده سازی می باشد .

در گام اول ثبت نمرات دی ماه کلیه دانش آموزان در این سامانه انجام می پذیرد، لذا از ثبت نمره در سامانه های دیگر خودداری فرمایید .

تعریف دسترسی به کارشناسان فناوری اطلاعات و همچنین سنجش مناطق به اتمام رسیده است.

تعریف دسترسی به مدیران مدارس توسط کارشناسان فناوری و سنجش مناطق در حال انجام است و تقریباً برای مدیران ابتدایی به اتمام رسیده است. تعریف دسترسی برای مدیران دوره متوسط نیز در حال انجام هست.

مدیران محترم ابتدایی با کاربری کد ملی و همچنین کد پرسنلی بعنوان رمز وارد سامانه شده و پس از تغییر رمز خود به معاون محترم اجرایی و کلیه آموزگاران طبق راهنما. دسترسی تعریف نمایند.

این دسترسی بمنظور ثبت نمرات دانش آموزان توسط خود معلمان و یا معاون اجرایی است.

سامانه خیلی ساده طراحی شده و همه موارد لازم در فایل راهنمای که ارائه می شود گفته شده است .

لذا کلیه مدیران و معاونین پس از مطالعه دقیق، آن را در اختیار آموزگاران و دبیران نیز قرار دهند.

فایل راهنما در بردارنده همه موارد لازم بوده و نیاز به مراجعه، تماس تلفنی و یا ارسال پیام به کارشناسان سنجش یا فناوری مناطق و اداره کل نمی باشد.

لذا همکاران خودشان جهت دانش افزایی و بهره برداری مطلوب از سامانه مشکلات احتمالی خود را از طریق فایل راهنما و یا از مدارسی که در این زمینه پیشرو هستند جویا شوند.

به دلیل حساسیت ورود نمرات دقت این پروسه نباید فدای سرعت شود.

مدیر مدرسه باید در اولین مراحل حتما موارد زیر را انجام دهد :

 •  ابتدا باید لیست پرسنل خود را چک کند و اگر کم و کاستی از نظر نیروی انسانی دارد وارد نماید .
 • کاربری پرسنل مدرسه از جمله معلم ، دفتر دار و معاون اجرایی را تعریف کند .
 •  سپس بخش برنامه کلاسبندی را کنترل کند و چنانچه برای کلاس و یا درسی معلمی تعریف نشده آنرا ویرایش و معلم را در کلاس تعریف کند.
 • دقت شود چون تاکید است معلم نمرات را وارد کند حتما ۳ مرحله فوق می بایست توسط مدیر تعریف گردد وگرنه سامانه سیدا لیست نمرات را نمی تواند به دبیر نمایش دهد .

بعد از آن سامانه آماده ورود نمرات توسط دبیر می گردد .

زمان شروع بکار سیدا ( سامانه یکپارچه دانش آموزی)

اغاز به کار سامانه، از شنبه و یکشنبه هفته آتی با اولویت دوره ابتدایی و به تدریج برای سایر دوره ها انجام خواهد شد .
مدیران مدارس منتظر اعلام کاربری و رمز توسط واحد فناوری اداره باشند. ضمنا اطلاعات مشخصات و کلاس بندی از قبل در سامانه درج گردیده و نمرات نوبت اول نیز در این سامانه درج می گردد .

اطلاعات بیشتر درباره سامانه سیدا

از مدتها پیش در وزارت آموزش و پرورش بحث باز نویسی سیستم های اطلاعاتی و عملیاتی موجود از محیط قدیمی ویندوزی به محیط های جدید تحت وب از یک طرف و از طرف دیگر تجمیع و یکپارچه سازی سامانه های موجود در حداقل سامانه ها و مهمتر از آن تجمیع اطلاعات آنها در پایگاه های واحد در سطح ستاد مطرح بوده است .آدرس سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا)

یکی از مهمترین و پر تعداد ترین سیستم ها و سامانه های موجود در سطح وزارت آموزش و پرورش مجموعه سیستم های دانش آموزی است . متاسفانه با وجود اینکه بر حسب تعریف ذاتی وظایف این وزارت خانه شاید این دسته از سیستم ها از لحاظ ارزش و محتوا از سایر سامانه ها از اهمیت بیشتری برخوردار باشند ولی در طول سنوات گذشته کمترین توجه و صرف وقت و سرمایه برای آنها صورت گرفته است و لذا این دسته از سیستم ها هم از یک عقب ماندگی در محیط های طراحی برخوردارند و هم تعدد زیادی دارند .

این امر تا کنون م شکلات عدید ه ای را بوجود آورده است که از جمله آنها عدم هماهنگی در طراحی ، محیط های زیرساختی متفاوت، عدم پشتیبانی یکسان و هماهنگ ، سردرگمی و زحمت کاربران و عدم امنیت در اطلاعات بوده است .لذا باز طراحی و نوسازی این دسته از سامانه ها از اهمیت شایانی برخوردار گشته.

اخیرا و با همت مسئولین دفتر فن آوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش و مرکز سنجش و ارزشیابی نسبتا جامعی برای تهیه یک سامانه جامع و واحد دانش آموزی تهیه شده است . از آنجا که رسیدن به اهداف کامل مدنظر در آن متن احتیاج به صرف وقت زیادی دارد و مطمئنا حصول به آن در یک فاز امکان پذیر نمی باشد، از طرف این دفتر این مجموعه عملیات به فاز های مختلفی تفکیک شده و به تدریج برای اجرا و پیاده سازی ابلاغ میگردد .

در فاز اول با توجه به اینکه عملیات ثبت نام و کلاسبندی و انتخاب واحد دانش آموزان در سامانه سناد در حال انجام است، مقرر شد تا ضمن دریافت این اطلاعات از سناد ، مقدمات آمادگی برای عملیات درج نمرات مکتسبه در امتحانات نوبت اول سال تحصیلی جاری در این سامانه جدید و سپس ارائه کارنامه به اولیا ی مدرسه و دانش آموزان فراهم گردد.

این کار با هدایت دفتر فن آوری و مرکز سنجش و با تلاش تیم دانش آموزی شرکت پژوهش تا حد زیادی آماده شده و اکنون به مراحل تست و پیاده سازی خو د نزدیک شده است .

آموزش ثبت نمرات در سامانه دانش اموزی سیدا

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اموزش کار با سامانه sida بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اموزش ثبت نمرات در سامانه دانش اموزی سیدا

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی :  آموزش کار با سامانه دانش اموزی سیدا – اموزش ثبت نمرات دانش اموزان در سامانه سیدا . نحوه ثبت نمرات .سامانه جدید ثبت نمرات سامانه جایگزین دانا سیستم دانا تحت وب نرم افزار توصیفی مدارس تحت وب سامانه جدید سایت جدید ثبت نمرات دانش اموزان ابتدایی متوسطه اول و متوسطه دوم سامانه سیدا اموزش و پرورش  sida medu ir sida.medu.ir

‫96 دیدگاه ها

 1. سایت خیلی عالی و اسان است انشالله تا انتها خوب باشد اما در قسمت چاپ کارنامه دو گزینه است کدام یک را با ید انتخاب نمایم -سوال دوم اینکه این سامانه نیز هر از چندی به نگارش جدید نیازدارد یا مثل سناد خودش بروز رسانی می گردد . با تشکر

 2. باسلام.چراهرکاری می کنم نمی توانم وارد سیداشوم.همه رمزها و…رابه درستی وارد می کنم.ولی بازهم اجازه ورودنمی دهد. فقط می نویسدشماره کاربری یارمز عبور صحیح نمی باشد.درصورتی که این دومورد هیچ مشکلی ندارند.

  1. با سلام
   من در سه مدرسه فعالیت میکنم
   ولی در سامانه فقط یک مدرسه فعال است
   چکار کنم سایر مدارس هم فعال شن؟
   مدیر مدرسه میگه فعاله
   ولی در سامانه نیست…

 3. سلام این سامانه ارتباطی به سامانه ی همگام هم‌داره ؟ یعنی سامانه ی همگام هم در این سامانه ادغام شده و ازین پس همگام نخواهیم داشت؟ تکلیف امتحانات دی ماه که در همگام طراحی شده چه خواهد شد؟ لطفا در خصوص ارتباط این دو سامانه دقیق برایم توضیح بفرمایید سپاسگزارم

  1. سلام . این سامانه جایگزین سیستم دانا که قبلا در اختیار مدیران مدارس بوده و نمرات را در سامانه به صورت افلاین مدیریت میکردند شده است

  1. سلام . از مدیر مدرسه بخواهید بررسی کند . ممکن است نیاز بع تغییر رمز یا تعریف دسترسی های لازم توسط مدیر وجود داشته باشد

 4. باسلام وعرض خداقوت
  باتوجه به ادغام شدن سامانه سناد و دانا بایستی سامانه مفیدی باشه ولی در استان مرکزی ظاهراِ راه اندازی نشده با توجه به اتمام امتحانات وثبت تعدادی از نمرات دروس دراینموقع از سال ظاهراّ کار معاون فنآوری را دوچندان کرده ازطرفی اعلام نتایج هم با مشکل دیر اعلام خواهدشد و نارضایتی اولیارادر خواهدداشت
  تسریع در روند کار موجب امتنان خواهد بود

  باتشکراز مسئولین محترمی که باتلاش شبانه روزی مشغول راه اندازی سامانه سیدا هستند

 5. سلام، سایت خوبی هستش وبرای همه مثل برنامه شاد فعالیت در آن راحت میشه.الان مقداری در وارد کردن نمره مستمر و پایانی و مجموع نمرات به کندی عمل می کند.

 6. سلام خدا قوت تکلیف همکارانی که کد پرسنلی ندارند چیست. در ضمن توضیح کاملی در مورد اختصاص معلم به کلاس نیست لطفا توضیح بدهید چگونه ااین کار را انجام بدهیم/در ضمن همکاران غیر موظف را چگونه به لیست اضافه کنیم؟

  1. باسلام
   در فایل اموزشی که در انتهای پست قرار داده شده درباره این موارد توضیح داده شده است

 7. من همین که وارد سایت میشم و نام کاربری و رمز عبور رو وارد می کنم تغییر رمز میاد که هر رمزی رو میزنم که حروف لاتین هم داره خطا حروف لاتین میاد لطفا راهنمایی بفرمایید

 8. سلام خسته نباشید
  در لیست دانش آموزان اسم دانش آموز ی که اتباع خارجی است نیست.چگونه می توانم به آمار دانش آموزانم اضافه کنم ؟ (البته در اسناد بود.)

  1. باسلام . ازدیاد سامانه ها قطعا ازار دهنده و موجب بروز مشکلات فراوانی شده است ولی این سامانه جاگزین نرم افزار دانا شده که دارای مشکلات و محدودیت های فراوانی است

 9. با سلام متاسفانه این سامانه اطلاعتو که وارد میکنی همش پیغام رمز اشتباه رو میزنه در صورتیکه اطلاعات رو درست وارد میکنیم.اگه گزینه فراموشی رمز عبور فعال بشه خیلی عالیه

 10. با سلام و احترام
  متوسطه اول هستیم با نام کاربری و رمز داده شده از طرف اداره وارد نمیشه
  مشکل کجا می تونه باشه؟

 11. با سلام و عرض خسته نباشی ، ممنون از راه اندازی سامانه سیدا ،درقسمت عملیات اولیه مشخصات دانش آموزان نمایش داده نمیشه در متوسطه دوم کاردانش ،همچنین این مشکل ریز نمرات و تخصیص معلم به کلاس درس نیز میباشد .ممنون از راهنماییتون

  1. سلام ممکن است برخی از قسمت ها هنوز برای برخی از مقاطع فعال نشده باشد . با کارشناس فناوری در میان بگذارید

 12. سلام هر کاری میکنم تغییر رمز میخواد و هر رمزی را وارد میکنم قبول نمیکنه به صورت اعداد و حروف لاتین وارد میکنم قبول نمیکنه چرا؟

  1. ظاهرا تعویض رمز و ورود به سامانه به هیچ عنوان با گوشی همراه امکان پذیر نمی یباشدباید حتما با کامپیوترانحام گیرد . ضمنا بسیاری از خطاها با مراجعه با گوشی رخ میدهد . سعی کنید با رایانه تست کنید

 13. باسلام
  وارد سایت سیدا شدم وهمه ایکون های سمت راست بودند ولی اینترنت ضعیف شد والان دیگه هیچکدام از ایکونها نیستند
  ممنون از راهنمایی شما

  1. سلام . کلیدهای ctr+f5 رو یکبار بزنید تا صفحه کامل رفرش بشه . اگه درست نشد یه مقدار صبر کنید دوباره تست کنید درست میشه مشکل خاصی نیست . ممکنه به دلیل ترافیک بالا باشه

 14. ممنون از پاسخگویی شما
  الان اینترنت من ضعیف نیست.اون کارهایی روهم که فرمودید انجام دادم ولی متاسفانه درست نشد که نشد.
  چکارکنم؟ شماره پشتیبانی سیدا نداره؟

  1. سلام . در صورتیکه کاربر قبلا در جاي دیگر تعریف شده باشد نیازي به تعریف شما نمي باشد و پیغام اطاعات کاربر در سیستم وجود دارد به شما نمایش داده مي شود

 15. سلام وقت بخیر رمزی را که ساخته ام وارد می کنم می نویسد اشتباه است این مشکل را چگونه بایستی برطرف کرد ممنون می شوم راهنمایی کنید

 16. با سلام چنانچه رمز عبور رو فراموش کنیم و نتونیم وارد سامانه بشیم راه حل چیه؟از مدیر مدرسه پیگیری کنیم یا فناوری؟

 17. اقا سلام بنده مدیر مدرسه ام در قسمت مدیریت کاربران در حال حاضرگزینه ای برای افزودن کاربران نیست که ما معلمان خودرا به عنوان کاربر معرفی کنیم.

  1. سلام . در صورتی که سامانه برای مقطع شما فعال شده است از کارشناس فناوری اداره بخواهید بررسی کند .

 18. سلام خسته نباشیدیکی از کلاسها ی مدرسه ما درسامانه سیدا نیست واسامی دانش اموزان نیز درلیست وجود نداردآیادوباره بروز رسانی شده واز سناد منتقل میشه؟

 19. با سلام این سامانه برای دبیرستانهای بزرگسال که بصورت مجتمع چند مدرسه فنی نظری کاردانش پیش دانشگاهی را در خود جای داده اند چگونه عمل مینماید با توجه به اینکه کد مدارس در حین ورود به سامانه درج نمی گردد و فقط با کد ملی مدیر هر مدرسه وارد میشویم

 20. سلام لطفاً سامانه را طوری کم حجم طراحی کنید مثل سناد تا کاربران با گوشی همراه بتوانند وارد شوند کاراشونو انجام بدن چون در برخی جاهای مرزی دور افتاده محروم مثل سیستان و بلوچستان بیشتر مدارس حتی مدیران و معلمان به سیستم دسترسی ندارند شرایط همکاران هم رد نظر بگیرید ممنون

 21. سلام اسامی کادر مدرسه در لیست پرسنل میاد اما درنمایش کاربران فقط 4نفر مشاهده میشه چیکارکنیم که همه درنمایش کاربران مشاهده بشه

 22. سلام باعرض سلام وخدا قوت یکی از دانش آموزان ما در سناد نام پدر سیدمحمد هست ولی در سیدا نام پدر سید علی آمده آیا امکان ویرایش برای تصحیح هست

 23. سلام توصیف عملکرد راکه وارد می کنم وثبت رامیزنم وسپس درچاپ کارنامه توصیف عملکرد پاک شده است .علتش چیست؟

 24. سلام برای من چرا عملیات ضمن سال را نمیاره وارد میشه ولی لیست دانش آموزان و ثبت را نمیاره

 25. باسلام من مدیر آموزگار بودم الن یک سمت معلمی فعال شده است که هیچ حذف نمی شود برایم باید چکار کنم نمیشه کارنامه ها را وارد کنم اصلا درسها فعال نمیشه برایم ببخشید میشه کمکم کنید؟؟

  1. سلام . اقدامات اولیه به درستی انجام شده است ؟ اقدامات لازم در این پست و در پستی که در بالای مطلب لینک شده است آورده شده است . مشاهده و چک نمایید.

 26. سلام ،چرا سیدا عملیات ضمن سال را نمیاره
  لطفاً یکی جواب بده ،اول اشکالات سایت را درست کنند بعد راه اندازی کنند

 27. سلام وقت بخیر بنده داخل سامانه می شوم فقط عملیات جانبی در دسترس است و امکان ثبت نمرات نیست چون آیکون عملیات ضمن سال مشاعده نمی شود

 28. سلام برای من فقط گزینه عملیات جانبی داره و سه گزینه ی دیگر مثل عملیات ضمن سال که مربوط به ثبت نمره هست رو نمیاره؟

 29. با سلام وخسته نباشید
  بعد از وارد شدن در سیدا برای من فقط گزینه عملیات جانبی است
  عملیات ضمن سال وجود ندارد چه باید بکنم .باتشکر

 30. سلام وخسته نباشید. مدیرمحترم اطلاعات اشتباه شناسنامه ای که از سناد به سیدا منتقل شده چگونه ویرایش میشه؟ آیا با اصلاح در سناد وبروز رسانی سناد دراین سامانه سیدا هم اصلاح میشه؟ چون درسید گزینه ویرایش نداره

  1. سلام و سپاس . احتمال زیاد با به روز رسانی حل خواهد شد ولی لازم است مغایرت ها به کارشناس مربوطه ( فناوری ) اطلاع داده شود .

 31. باسلام هررمزی رامیدهیم وهرکاری راکه ممکنه انجام میدیم بازنمیشه لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

 32. سلام من چهارشنبه تا ظهر تونستم وارد بشم و نمرات ۵کلاس رو هم ثبت کردم ولی از ظهر چهارشنبه قسمت غملیات ضمن سال هیچ ایتمی به جز تخصیص معلم به درس گروه نداره ..لطفا راهنمایی بفرمایید.

 33. با سلام
  بعد از اینکه ثبت نمرات را میزنیم عملیات موفق بودن را نشان می دهد ولی وقتی دوباره همان درس وکلاس را بخواهیم نمرات را مشاهده کنیم تمامی نمرات عدد صفر را نشان میدهد؟؟

  1. سلام از این دست مشکلات زیاد گزارش شده است و به دلیل عدم اماده سازی کامل سامانه است . کمی صبر کنید

 34. با سلام
  در قسمت تخصیص معلم به کلاس درس اسامی دبیران فعال نیست .و فقط مشخصات دو نفر از دبیران به کلاس درس نمایش داده میشه .و نمیتونم دبیر را به کلاس درس اختصاص دهم

  1. سلام . پست مربوط به پرسش و پاسخ سامانه سیدا که در بالای مطلب لینک شده است را نگاه کنید . اگر مراحل گفته شده را کامل انجام داده اید منتظر بمانید.

 35. سلام خسته نباشید
  سایت خوبیه ولی با این اینترنت ضعیف اصلا نمیتونیم نمره وارد کنیم و اینکه ای کاش همه مدارس میدادن خود دبیرا نمرات رو وارد کنند بهتر بود و از نظر زمانیهم مقرون به صرفه بود . متاسفانه مدارس سلیقه ای عمل می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا