آموزش و پرورش

آدرس سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا – sida.medu.ir

 آدرس سامانه ثبت نمرات دانش آموزی سیدا

با عنایت به راه اندازی سامانه جدید ثبت نمرات دانش اموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه از طریق ادرس زیر می توانید وارد سامانه سیدا شوید. سامانه سیدا با هدف ثبت نمرات دانش آموزان همه مقاطع در یک سامانه آنلاین و تحت وب طراحی و پیاده شده است. کلیه عملیات ثبت نمره، صدور کارنامه ، مشاهده نمرات از طریق این سامانه صورت خواهد پذیرفت . جهت ورود به سیدا ابتدایی ، سیدا متوسطه اول و سیدا متوسطه دوم از لینک زیر کمک بگیرید .

 •  جهت ورود به سامانه بر روی لینک زیر کلیک کنید

ورود به سامانه

خواندن این مطلب را نیز به شما توصیه می کنیم :

آموزش سامانه سیدا و ثبت نمرات ابتدایی و متوسطه + پاسخ به سوالات متداول

اطلاعیه های سامانه دانش آموزی سیدا

اطلاعیه مهم درباره چاپ کارنامه دانش اموزان در سامانه سیدا

با توجه به تکمیل و بررسی صحت ثبت نتایج وارده در سامانه سیدا در این ایام مدارس، اعلام می دارد بعلت ترافیک شدید سامانه ویرایش یا اصلاح مجدد نمرات پس از سپری شدن صف انتظار سامانه قابل مشاهده خواهد شد لذا بهتر است قبل از چاپ کارنامه و توزیع آن حتما آخرین لیست دست نویس و چاپی نمرات دبیر از سامانه پس از مقایسه و امضای تاریخ دار توسط معلمان مربوطه انجام گیرد تا تغییرات احتمالی بعدی در نتایج سامانه توسط مدیران مدارس قابل پیگیری باشد البته علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

ممنوعیت ثبت نمرات دانش آموزی در غیر از سامانه سیدا

پیر بخشنامه شماره ۴۶۰/۴۵۱ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ مرکز محترم سنجش و پایش کیفیت آموزشی، تمامی نمرات در تمامی مقاطع و شاخه های تحصیلی شامل ابتدایی ، متوسطه دور اول ، متوسطه دور دوم ، فنی و حرفه ای و کاردانش و… در انواع مدارس شامل روزانه ،عادی، سمپاد ، غیر دولتی ، نمونه ها، شبانه روزی، بزرگسالان وغیره می بایست در سامانه سیدا ثبت گردد. ورود نمرات در سامانه های دیگر تخلف محسوب شده و مسولیت عواقب ناشی از ثبت نمرات در سامانه های دیگر غیر از سامانه سیدا به عهده مدیر واحد آموزشی خواهد بود.

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی و دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات

فعال شدن بخش کارنامه در سامانه

 •  در قسمت عملیات ضمن سال در سامانه سیدا بخش کارنامه فعال شده و طبق گفته های واحد پشتیبانی تا آخر هفته یا تا اوایل هفته بعد خروجی کارنامه هم فعال خواهد شد.
 • چاپ لیست کلاسی کاربرگ معلم برای متوسطه اول هم ممکن شد

امکان دریافت اطلاعات از سناد، در سیدا فراهم شد

گزینه جهت دریافت اطلاعات سناد و تغذیه سامانه سیدا، بروز آوری از سناد در قسمت :

 1. عملیات اولیه
 2. سازماندهی وثبت نام
 3. بروز آوری از سناد

فعال گردید. لطفاً یکباردریافت اطلاعات دانش آموزان از سناد را اعمال نمایید.

اطلاعیه جدید سامانه درباره کلاسبندی ها و مشکلات دروس

۱. کلاسهای چند پایه ای که در سناد کلاسبندی و ثبت شده باشند در سیدا بروز آوری شده است . لطفا اول اطلاعات سناد کنترل شود و چنانچه کلاس چند پایه ای در سناد نیست ثبت تا در سیدا بروز آوری گردد .
۲. لطفا فعلا هر نوع پرسنلی که در سیدا وجود ندارد از جمله حق التدریس ،بازنشسته ها ، جدید الاستخدامها ،قراردادیها و… از طریق فرم ورود پرسنل غیر رسمی مشخصاتشون را وارد نمایید. فقط تاکید شود مدیران نهایت دقت در ورود صحیح کد پرسنلی و کد ملی را بفرمایند .
۳ . در خصوص ریست پسورد بررسی میکنیم ولی معمولا به دلایل امنیتی و کاربری می بایست ریست توسط یکی از مدارس انجام شود . در غیر اینصورت ممکنه بصورت مداوم توسط مدیران مدارس مختلف اینکار صورت گرفته و از نظر امنیتی هم ممکنه مورد سوء استفاده قرار گیرد . البته در حال پیگیری ریست پسورد از طریق پیامک هستیم که امیدواربم بزودی راه اندازی شود .
۴ . دروس پودمانی از طریق سناد در سیدا بروز شده است و در بررسی های انجام شده فرم ثبت نمرات هم برای این دروس وجود دارد مگر اینکه این دروس برای مدرسه در سناد کلاسبندی نشده باشد . لطفا اول اطلاعات در سناد را چک کنید و نهایت اگر دروس پودمانی وجود دارد که در سیدا نیست مشخصاتش را ارسال کنید . ( فناوری )

اطلاعیه جدید درباره سامانه سیدا در مورد به روزرسانی و رفع ایرادات

۱- بسته اطلاعاتی جدیدی از اطلاعات سامانه سناد ، مربوط به پایه ایتدایی توصیفی ،امروز ،۵ شنبه پس از ویرایش بر روی سامانه قرار گرفت .
۲- اشکالی در مشاهده لیست و ورود نمرات کلاسی برای چند استان در سامانه وجود داشت که امروز مرتفع گردید.
۳- تیم طراحی وتولید سامانه مشغول تلاش است تا دریافت مستقیم اطلاعات از سامانه سناد را برای مدیران مدارس امکان پذیر سازد.
۴- برای جبران کمبود درس شایستگی های عمومی در مقطع ابتدایی توصیفی بصورت اتوماتیک انشالله در هفته اینده اقدامات لازم در سامانه صورت خواهد پذیرفت

اطلاعیه درباره به روزرسانی اطلاعات معلم ها در سامانه سناد

با توجه به اینکه سامانه ی جدید سیدا کلیه ی اطلاعات خود را از سامانه سناد دریافت  و بروز رسانی می کند خواهشمند است نسبت به تکمیل اطلاعات همکاران در سامانه سناد اقدام نمایید.

اطلاعیه درباره مشکلات مربوط به صدور و چاپ کارنامه در سامانه سیدا

قابل توجه همکاران محترم
با سلام
در مورد سیدا خدمت همکاران محترم عرض کنم که ،فعلا فوکوس و تمرکز شما روی تعریف کاربری، درست بودن تعداد  کلاسهای مدارس و دانش آموزان هر کلاس و ثبت نمره باشه، هفته آینده مشکلات مربوط به صدور و چاپ کارنامه در دستور کار می باشد.
تمامی موارد مربوط به کارنامه با شرکت صحبت شده است ولی چون فردا احتمال زیاد برای اعمال تغییرات و بروز آوریهایی از ساعت ۱۴ سامانه قطع خواهد شد و درگیر این موضوع هستیم موارد مربوط به کارنامه برای یکشنبه برطرف خواهد شد .

صدور  کارنامه دانش آموزان در سامانه  سیدا

سنجش و پایش کیفیت آموزشی با ارسال نامه‌ای، دستور وزیر آموزش و پرورش مبنی بر« یکپارچه سازی سامانه‌های نرم افزاری وزارت آموزش و پرورش» و همچنین «راهنمای عملیاتی سامانه یکپارچه دانش آموزی را جهت اجرا به استان ها ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل آمده است: با توجه به اینکه فاز اول سامانه یکپارچه دانش آموزی شامل ثبت نتایج ارزشیابی، اعلام نتیجه و ارائه کارنامه است، بنابراین برنامه ریزی باید به گونه‌ای باشد که نمرات دروس تمامی پایه‌ها در مدارس عادی، بزرگسالان و استثنایی در نوبت اول سال تحصیلی جاری، درسامانه مذکور درج و کارنامه دانش آموزان نیز صرفا در این سامانه صادر شود.

توجه :

برخی از عملیات ها و بخش های سامانه در گوشی موبایل با مشکل مواجه می شود لذا سعی کنید با رایانه وارد سایت شوید . ضمنا به روزبودن مرورگر نیز نقش مهمی در کارایی بالای سامانه خواهد داشت . مرورگرهای توصیه شده کروم و فایر فاکس است .

 اطلاعیه جدید درباره سامانه سیدا

با عرض سلام ، ادب و احترام خدمت مدیران محترم مدارس کلیه دوره های تحصیلی :

پیرو دستور وزیر محترم و همچنین در راستای یکپارچه سازی سامانه های مرتبط با نیروی انسانی و همچنین دانش آموزی در آموزش و پرورش سامانه تحت وب یکپارچه ثبت نمرات دانش آموزی بنام سیدا به آدرس sida.medu.ir که تجمیع و یکپارچه سازی همه سامانه های موجود دانش آموزی از قبیل سناد، دانا، فاینال، امین و … برای همه مقاطع خواهد بود. در حال پیاده سازی می باشد .

در گام اول ثبت نمرات دی ماه کلیه دانش آموزان در این سامانه انجام می پذیرد، لذا از ثبت نمره در سامانه های دیگر خودداری فرمایید .

تعریف دسترسی به کارشناسان فناوری اطلاعات و همچنین سنجش مناطق به اتمام رسیده است.

تعریف دسترسی به مدیران مدارس توسط کارشناسان فناوری و سنجش مناطق در حال انجام است و تقریباً برای مدیران ابتدایی به اتمام رسیده است. تعریف دسترسی برای مدیران دوره متوسط نیز در حال انجام هست.

مدیران محترم ابتدایی با کاربری کد ملی و همچنین کد پرسنلی بعنوان رمز وارد سامانه شده و پس از تغییر رمز خود به معاون محترم اجرایی و کلیه آموزگاران طبق راهنما. دسترسی تعریف نمایند.

این دسترسی بمنظور ثبت نمرات دانش آموزان توسط خود معلمان و یا معاون اجرایی است.

سامانه خیلی ساده طراحی شده و همه موارد لازم در فایل راهنمای که ارائه می شود گفته شده است .

لذا کلیه مدیران و معاونین پس از مطالعه دقیق، آن را در اختیار آموزگاران و دبیران نیز قرار دهند.

فایل راهنما در بردارنده همه موارد لازم بوده و نیاز به مراجعه، تماس تلفنی و یا ارسال پیام به کارشناسان سنجش یا فناوری مناطق و اداره کل نمی باشد.

لذا همکاران خودشان جهت دانش افزایی و بهره برداری مطلوب از سامانه مشکلات احتمالی خود را از طریق فایل راهنما و یا از مدارسی که در این زمینه پیشرو هستند جویا شوند.

به دلیل حساسیت ورود نمرات دقت این پروسه نباید فدای سرعت شود.

زمان شروع بکار سیدا ( سامانه یکپارچه دانش آموزی)

اغاز به کار سامانه، از شنبه و یکشنبه هفته آتی با اولویت دوره ابتدایی و به تدریج برای سایر دوره ها انجام خواهد شد .
مدیران مدارس منتظر اعلام کاربری و رمز توسط واحد فناوری اداره باشند. ضمنا اطلاعات مشخصات و کلاس بندی از قبل در سامانه درج گردیده و نمرات نوبت اول نیز در این سامانه درج می گردد .

اطلاعات بیشتر درباره سامانه سیدا

از مدتها پیش در وزارت آموزش و پرورش بحث باز نویسی سیستم های اطلاعاتی و عملیاتی موجود از محیط قدیمی ویندوزی به محیط های جدید تحت وب از یک طرف و از طرف دیگر تجمیع و یکپارچه سازی سامانه های موجود در حداقل سامانه ها و مهمتر از آن تجمیع اطلاعات آنها در پایگاه های واحد در سطح ستاد مطرح بوده است .آدرس سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا)

یکی از مهمترین و پر تعداد ترین سیستم ها و سامانه های موجود در سطح وزارت آموزش و پرورش مجموعه سیستم های دانش آموزی است . متاسفانه با وجود اینکه بر حسب تعریف ذاتی وظایف این وزارت خانه شاید این دسته از سیستم ها از لحاظ ارزش و محتوا از سایر سامانه ها از اهمیت بیشتری برخوردار باشند ولی در طول سنوات گذشته کمترین توجه و صرف وقت و سرمایه برای آنها صورت گرفته است و لذا این دسته از سیستم ها هم از یک عقب ماندگی در محیط های طراحی برخوردارند و هم تعدد زیادی دارند .

این امر تا کنون م شکلات عدید ه ای را بوجود آورده است که از جمله آنها عدم هماهنگی در طراحی ، محیط های زیرساختی متفاوت، عدم پشتیبانی یکسان و هماهنگ ، سردرگمی و زحمت کاربران و عدم امنیت در اطلاعات بوده است .لذا باز طراحی و نوسازی این دسته از سامانه ها از اهمیت شایانی برخوردار گشته.

اخیرا و با همت مسئولین دفتر فن آوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش و مرکز سنجش و ارزشیابی نسبتا جامعی برای تهیه یک سامانه جامع و واحد دانش آموزی تهیه شده است . از آنجا که رسیدن به اهداف کامل مدنظر در آن متن احتیاج به صرف وقت زیادی دارد و مطمئنا حصول به آن در یک فاز امکان پذیر نمی باشد، از طرف این دفتر این مجموعه عملیات به فاز های مختلفی تفکیک شده و به تدریج برای اجرا و پیاده سازی ابلاغ میگردد .

در فاز اول با توجه به اینکه عملیات ثبت نام و کلاسبندی و انتخاب واحد دانش آموزان در سامانه سناد در حال انجام است، مقرر شد تا ضمن دریافت این اطلاعات از سناد ، مقدمات آمادگی برای عملیات درج نمرات مکتسبه در امتحانات نوبت اول سال تحصیلی جاری در این سامانه جدید و سپس ارائه کارنامه به اولیا ی مدرسه و دانش آموزان فراهم گردد.

این کار با هدایت دفتر فن آوری و مرکز سنجش و با تلاش تیم دانش آموزی شرکت پژوهش تا حد زیادی آماده شده و اکنون به مراحل تست و پیاده سازی خو د نزدیک شده است .

آموزش ثبت نمرات در سامانه دانش اموزی سیدا

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اموزش کار با سامانه sida بر روی لینک زیر کلیک کنید.

اموزش ثبت نمرات در سامانه دانش اموزی سیدا

همچنین ببینید :

کلمات کلیدی :  آموزش کار با سامانه دانش اموزی سیدا – ورود به سیستم سیدا ورود به سایت ثبت نمرات دانش اموزان اموزش ثبت نمرات دانش اموزان در سامانه سیدا . نحوه ثبت نمرات .سامانه جدید ثبت نمرات سامانه جایگزین دانا سیستم دانا تحت وب نرم افزار توصیفی مدارس تحت وب سامانه جدید سایت جدید ثبت نمرات دانش اموزان ابتدایی متوسطه اول و متوسطه دوم سامانه سیدا اموزش و پرورش  sida medu ir sida.medu.ir

نمایش بیشتر

‫226 دیدگاه ها

 1. لطفا به من بگین کد امنیتی و نام کاربری رو چی بزنم آخه کد امنیتی نه حروف قبول نمیکنه و نه عدد

 2. سلام خسته نباشی بنده مدیر مدرسه دوره متوسطه دوم هستم اما در سامانه سیدا مدیر مدرسه ابتدایی ثبت شد است .لطفا راهنمایی کنید برای رفع مشکل

  1. اطلاعات سناد را بررسی و به روزرسانی کنید و در صورت اصلاح نشدن به کارشناس فناوری منطقه مراجعه نمایید.

 3. سلام سامانه سیدا درست شده یا هنوز درست نشده؟ الان چند روز از امتحانات میگذره و کارنامه ندادن میگن سیستم قطعه ، ایا واقعا اینجوریه؟

 4. سلام من مدیر مدرسه هستم فقط یکبار تونستم وارد سیدا بشم و دیگه امکان دسترسی به سیدا رو ندارم. قسمت فناوری اداره هم تماس گرفتم ولی بازهم مشکل برطرف نشد .میشه لطفا راهنمایی کنید ممونم.

  1. سلام . با صفر تست کنید کد ملی خود را . با اینترنت دیگر – مرورگر دیگر و تایم دیگری امتحان کنید.یکبار رمز را ریست و دوباره بررسی کنید

 5. سلام ببخشید سایت اصلا برای من باز نمیشه نتم هم پر سرعت هست اصلا سایت رو بالا نمیاره نه فیلتر شکن زدم نه چیزی تو بقیه برنامه ها هم خوب میره اما اینجا نه . اگه میشه زود تر کمک کنید باید نمره ی دانش اموز هام رو وارد کنم

  1. سلام . در ساعات دیگری تست کنید . ضمنا از اینترنت دیگری تست کنید . مثلا adsl یا اینترنت موبایل

 6. سلام لطفا بگید چرا مدرسه ما دبستان دوره اول اصلا لیست دانش اموزان نمیتونه وارد سامانه بشه با توجه به اینکه سامانه هم در حال بروز رسانیه

 7. سلام و درود بر شما لیست نمرات تو سامانه سیدا نام دبیبر و معاون اجرایی و مدیر رو نمیاره با این اوصاف لازمه چاپ بشه؟

  1. سلام . اگر عجله ای برای چاپ ندارید می توانید صبر کنید ..ممکن است در اپدیت های سامانه مشکل برطرف شود .

 8. سلام اصلا سایت برای من بالا نمیاد باید چیکار انجام بدم؟
  اگه میشه زود تر بگید میخوام نمره های دانش اموز ها رو وارد کنم.

 9. سلام ببخشید چرا اصلا سایت بالا نمیاد من اصلا نمیتونم وارد سایت بشم فیلتر شکن رو زدم نشد فیلتر شکن رو خواموش هم کردم نشد لطفا کمک کنید

 10. ایا بازشدن سامانه سیدا درمرورگر کروم بابروزرسانی مرورگرکروم ارتباط دارد چون هروقت می خوام ازطریق مرورگرکروم وارد سامانه بشم سامانه باز نمیشه بعدازاینکه اخرین اپدیت کروم را نصب کنم انوقت می توانم وار سامانه بشم .
  چرا اینطوریه؟

 11. سلام؛
  با تشکر از زحمات شما جهت راه اندازی این سامانه، نکته ای که باعث تعجب و البته رنجیدن عده ای از همکاران عزیزمان [معاونین اجرایی] شده؛ درج واژه دفتردار در کنار معاون اجرایی است، همان گونه که می دانید با عنایت و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق سند بنیادین در آموزش و پرورش و حرکت مدارس به سوی هوشمندسازی، سالهاست که پست دفترداری حذف شده، خواهشمند است لطف نمائید در بروزرسانی های آینده، این اشتباه را اصلاح نمائید.

  1. سلام بررسی کنید فیلترشکن وصل نباشد . اگر وصل نشد در ساعات دیگر و یا با اینترنت دیگری تست کنید

   1. منم اصلا فیلتر شکن نزدم یک هفته هم هست دارم امتحان میکنم اما اصلا داخل سایت نمیره

 12. من در دی‌ماه 99 قرار بود فارغ‌التحصیل بشم اما الان مدت یکماه که از امتحانات میگذره به مدیر مدرسه مراجعه میکنم میگه بعلت مشکلات در سایت امکان ثبت نمرات نمی‌باشد خب تا کی قراره این سایت مشکل داشته باشه لطفا یه فکری کنید اصلا کسی اینجا جوابگو هست؟

 13. سلام علی رغم این که تمام نمرات ثبت شده ولی در کارنامه ها تعدادی از درسها مثلا تربیت بدنی رو نمایش نداده و جای نمرات خالی می باشد ایااین اشکال از سایته؟ لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

  1. سلام من دانش اموز هستم میخواستم بپرسم رمز عبورمو قبول نمیکنه از کجا باید تغیر بدم

 14. سلام ببخشید من دبیر متوسطه دوم هستم تا شب قبل تو قسمت سمتها تمام مدارسی که تدریس میکنم برام بود وتعریف شده بود یکی از مدارس رو نمرات رو ثبت نکرده بودم امروز که وارد میشم مدار س دیگه برام نیستن فقط یکی شون که بزرگسالان هست باقی مونده نمیدونم چکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام . احتمالا مشکل موقت است . در صورتی که مشکل حل نشد مدیر میتواند دوباره شما را در سامانه اعتبار سنجی نماید.

 15. سلام این چه سامانه ای است که فقط یک بار وارد شدم حالا هرکاری می کنم دیگه نمی توان واردشد هرکاری می کنم با پسورد ورمز عبور نمی توان واردشد

 16. سلام
  من دبیر هستم وارد سامانه که میشم ازمن می خواد تا پسورد خودم رو تغییر بدم .اولا چرا این جوریه شاید کسی نخواد تغییری ایجاد کنه؟
  دوم اینکه تغییر میدم ایراد میگیره یا به پسورد جدید ویا به کد امنیتی .وخلاصه باز نمی کنه؟

  1. سلام . به دلایل امنیتی دسترسی دانش اموزان و افراد غیره به سامانه معلم می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند . به صفحه اموزش سامانه سیدا که ادرس ان در بالای مطلب امده است مراجعه کنید. در این مورد توضیحات بیان شده است .

  1. سلام . سامانه با توجه به اغاز راه اندازی مشکلاتی دارد که به صورت مکرر در حال به روزرسانی و بهبود است .

 17. ببخشید دانش آموزان هم میتوانند به سیدا دسترسی پیدا کنند؟
  چطوری میشه دسترسی پیدا کرد؟
  من هم کد دانش آموزیم را زدم با کد ملی نشد.!
  چکار باید بکنم.
  ممنون 🌹

 18. سلام.واردسامانه سیدا که میشم بابت ثبت نمرات وعملیات ضمن سال رو که میزنم فقط میاره معلم فلان مدرسه.دیگه نه اسم دانش آموزی ونه چیزی ،لطفاراهنمایی کنید؟

 19. سلام .
  مگر نمرات دانش آموزان اطلاعات ناسا هست که هر سال یک سامانه ی جدید روی کار می آید ؟
  خدایی در این چند سال اخیر برای ثبت نمرات دانش آموزان زجر زیادی متحمل شدیم .

 20. سلام معاون اجرایی متوسطه ی اول هستم به ما رمزی داده نشده با کد ملی و پرسنلی مدیر تلاش کردم وارد شم نشد با کد مدرسه و کدملی مدیر هم نشد پیغام خطا میده لطفا راهنمایی،بفرمایید چطور با چه کدی باید واردشم ممنون

  1. سلام . برای معلم ها پس از تعریف نام انها در سامانه یوزر و پسور کد ملی و پرسنلی است . مدیر باید ابتدا نام کاربری خود را از کارشناس فناوری منطقه دریافت کند و برای کادر مدرسه کاربریهای مورد نیاز را تعریف کند.

  1. لینک اموزش سامانه در بالای مطلب قرار گرفته است. نام کاربری کد ملی و کلمه عبور کد پرسنلی است

 21. سلام ببخشید این که نوشته میشه که نمرات برای اعتبار سنجی در صف قرار داده شد آیا نمرات ثبت میشه چون من که نمرات رو وارد میکنم پاک میشه.

 22. با سلام ،ببخشید عملکرد دانش آموزی را که اشتباه ثبت کرده ایم چگونه در سیدا ویرایش کرده تغییر دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا