اموزش ورود به شبکه شاد ، نصب نرم افزار و پرسش و پاسخ

دسته بندی : آموزش و پرورش

با توجه به راه اندازی شبکه شاد، هنوز افراد زیادی نتوانسته اند این نرم افزار را نصب کنند یا وارد شبکه و کلاس مورد نظر خود شوند . از این رو در این بخش به راهنمایی جهت نصب نرم افزار و همچنین پاسخ به سوالات متداول در مورد نصب و راه اندازی نرم افزار شاد می پردازیم. در ادامه اموزش ورود به شبکه شاد ، نصب نرم افزار و پرسش و پاسخ و آمده است .

دانلود شاد جدید ( نسخه 2.6.3 – بدون مشکل احراز هویت )

جهت دریافت نرم افزار شاد به صورت مستقیم بر روی لینک زیر کلیک کنید. جهت کاهش حجم، فایل زیپ شده است . پس از بازگشایی آن را نصب نمایید .

دانلود نرم افزار شاد 2 ( نسخه جدید )

رفع خطای مشکل به روزرسانی در پیام رسان شاد جدید

درصورتی که بعد از به روزرسانی با این مشکل مواجه شده اید باید شاد جدیدتر را ( بعد از این نسخه مشکل دار ارایه شده است ) دوباره دریافت و برنامه را به روزرسانی کنید .

ضمنا ، قابل توجه دانش اموزانی که مشکل احراز هویت دارند :  انتقال اطلاعات از سناد به شاد فردا ( یکشنبه 16 شهریور)  انجام خواهد شد لذا بعد از انتقال اطلاعات احراز هویت را انجام دهید .

راه اندازی شاد جدید از فردا پنجشنبه

مسئول شبکه شاد : شاد۲ فردا برای استفاده معلمان و دانش‌آموزان رونمایی می‌شود

اطلاعیه مهم در مورد نرم افزار شاد برای سال 1399-1400

قابل توجه مدیران، معلمان و دانش‌آموزان گرامی

گروه‌های کلاسی سال تحصیلی گذشته در تاریخ ۱۵ مرداد از سامانه شاد پاک می‌شوند.

در صورتی که مایل به استفاده از اطلاعات سابق گروه‌ها هستید، تا پیش از این تاریخ نسبت به دریافت اطلاعات مورد نظر اقدام فرمایید.

حل مشکل وارد نشدن ( احراز هویت نشدن ) دانش آموزان به کلاس در شاد

با توجه به اینکه وارد شدن تعداد زیادی از دانش اموزان به کلاسها با مشکل مواجه شده و اکثرا نمیتوانند از طریق احراز هویت وارد کلاسهای خود شوند مدیر و معلم میتوانند دانش اموزان را به گروه کلاسی اضافه کنند

 • حال مدیر یا معلم از قسمت افزودن عضو می تواند دانش اموزان را عضو کلاس کند
 • در این صورت به والدین اطلاع رسانی کنید فقط برنامه شاد را نصب کنند و وقتی شاد را والدین و دانش اموزان نصب کردن پیامی مبنی بر معرفی خود به مدیر و معلم در برنامه شاد ارسال کنند تا مدیر یا معلم انها را کلاسهای مورد نظر اضافه کند .یا  اینکه مدیر یا معلم شماره دانش اموزان را در گوشی خودش ، داخل مخاطبین ذخیره کند و وقتی دانش اموز شاد را نصب کرد در برنامه ی شاد مدیر یا معلم در قسمت مخاطبین اسمش نمایش داده میشه و می شود بدین طریق دانش اموز را در کلاس عضو نمود.

هزینه اینترنت در شبکه شاد چقدر است؟

سوال مجری برنامه پرسشگر:

«تبادل فایل در شبکه شاد معادل ۱۸ میلیون گیگابایت می‌شود و اگر هرگیگابایت را ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان درنظر بگیریم، ارزش ریالی اینترنت مصرف شده ۱۸ تا ۹۰ میلیارد تومان می‌شود، مگر آموزش رایگان نیست، برای چه چنین رقمی را به مردم تحمیل کرده‌ایم؟»

پاسخ شرفی سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری وزارت آموزش و پرورش:

 • سه ماه است که مدرسه‌ها تعطیل است، هزینه آموزش، ایاب و ذهاب و غیره قبلا وجود داشته و اکنون این هزینه‌ها به نوعی جایگزین هزینه‌های جاری شده است.
 • البته ما به دنبال آن هستیم که هزینه مصرفی شبکه شاد رایگان شود. این موضوع با ستاد ملی مدیریت کرونا نیز مطرح شده و پیگیر هستیم که از طریق مراجع ذیربط این اتفاق بیفتد و اینرتنت مصرفی رایگان شود.
 • معلمان ما به طور پراکنده آموزش ها را در پیام رسان‌های خارجی شروع کرده بودند و هزینه اینترنت استفاده از پیام رسان خارجی چند برابر بوده است
 • مصرف پهنای باند داخلی ۳۰ درصد افزایش یافته و به این معناست که از پهنای باند خارجی صرفه جویی شده است. قبلا مردم اینکار را در پیام رسان‌های دیگر انجام می‌دادند و چندبرابر هزینه می‌کردند.

نحوه بدست اوردن لیست  دانش اموزانی که احراز هویت شده اند

به دانش اموزان  اطلاع دهید از برنامه شاد خود ، از قسمت لیست دانش اموزان که اسم دانش اموز در صورت انجام احراز هویت نمایان است عکس بفرستند. در حال حاضر تنها راه فهمیدن احراز هویت دانش اموز برای مدیران گرامی همین یک راه است .

برطرف کردن خطای احراز هویت شما با خطا روبرو شده در پیام رسان شاد

دانش آموزی که قبلا در گروه کلاسهای درسی حضور داشته است و همچنین احراز هویت هم شده بود، حال حذف شده و هرچقدر احراز هویت را انجام میدهد ، پیام احراز هویت شما با خطا روبرو شده است نمایش داده میشود و وارد کلاسها نمیشود. معلم و مدیر هم نمیتوانند کاری انجام دهند . راه حل این مشکل چیست ؟

اَد کردن در گروه را دانش آموز فعال کند . از قسمت تنطیمات برنامه شاد  گزینه حریم خصوصی و سپس فعال کردن گزینه اضافه کردن در گروه .

دانلود استیکرهای مخصوص برنامه شاد

جهت مشاهده و دانلود استیکرهای مخصوص برنامه شاد، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

 در صورتی که معلم یا مدیر کلاس را در شاد حذف کند

به هیچ عنوان معلم یا مدیر اقدام به حذف کلاسی نکند چرا که  کلاس حذف شده به هیچ عنوان دیگر برنمیگردد . حتی اگر مدیر برنامه ی شاد را حذف و نصب مجدد کند و مجدد وارد شاد شود کلاس حذف شده تا زمانی که بروز رسانی انجام شود ایجاد نمی شود . در حال حاضر به روزرسانی ها با تاخیر انجام می شود .

رفع مشکل عدم نمایش لیست کلاسها در شاد

چرا امکان مشاهده کلاسها وجود ندارد و نمی توانم کلاسهایم را ببینم ؟

با ورود به برنامه وارد قسمت تنظیمات شوید . در قسمت بالا سمت چپ روی سه نقطه یکبار بزنید .  روی گزینه خروج کلیک کنید. حال دوباره وارد برنامه شوید و مراحل را دنبال کنید .

رفع خطای چنین گفتگوی وجود ندارد در پیام رسان شاد

 • لینک یکی از کلاسها را از معلم یا مدیر مدرسه بگیرید
 • لینک مورد نظر را در برنامه شاد کپی کنید . مثلا در بخش پیام های ذخیره شده .
 • روی لینک مورد نظر در داخل برنامه شاد کلیک کنید
 • بعد از چند ثانیه همه کلاسها برای شما نمایان خواهد شد.

نحوه حذف مخاطبین و اعضای گروه در شاد

برای حذف اعضای گروه باید دسترسی مدیر داشته باشید . در صورتی که معلم این دسترسی را ندارد مدیر باید دسترسی را فراهم کند .برای حذف مخاطب روی نام گروه یک بار بزنید تا لیست مخاطبین نمایش داده شود . دقت کنید که در این مرحله امکان حذف مخاطبین وجود ندارد . حالا در قسمت بالا بر روی مدیریت گروه کلیک کنید تا بخش مدیریت گروه باز شود . اکنون لیست مخاطبین را می بینید و جلوی نام هر یک از مخاطبین یک کلید ( سه نقطه ) وجود دارد . با زدن بر روی ان می تو انید مخاطبین را حذف کنید .

 نحوه رفع خطاهای پیام رسان شاد از قبیل نا معتبر بودن و لیست نشدن کلاسها

۱.در مورد‌ خطا‌های ‌نامعتبر‌ بودن‌ در پیام رسان شاد ؛ابتدا سناد‌ اصلاح ‌و بعد ‌از ‌بروز‌رسانی‌اقدام ‌گردد.
۲.‌برای‌ رفع‌‌ اشکالات‌کلاسها در شاد ‌، کلاس‌بندی‌ سناد‌ا صلاح‌گردد .
۳.برای‌ اصلاح ‌احراز‌ هویت‌‌ دانش‌آموزان‌ در شاد،  جهت ‌تسریع ‌از‌ تحت ‌وب ‌‌اقدام ‌گردد.
۴. ‌برای ‌رفع ‌اشکالات ‌کلاس‌ها در صورتی که  سناد‌ درست ‌باشد‌ منتظر ‌باشید.

علت تاييد نشدن كد ملي دبير یا معاون در شاد

پرسش اكثر همكاران گرامي: علت اينكه كد ملي دبير در برنامه شاد تاييد نمي شود چيست؟

۱- مرحله اول اطلاعات سناد اين دبير گرامي در سناد توسط مدير چك شود و هر گونه مغايرت رفع گردد

۲- مرحله دوم : دبير حتما شماره موبايل و كد ملي كه در سناد براي وي ثبت شده وارد برنامه شاد كند

نكته حائز اهميت و مهم : اينكه اگر دبير در چند مدرسه مشغول به تدريس است حتما بايد مشخصات كد ملي و شماره همراه اين دبير در سناد براي همه ان چند مدرسه كه تدريس مي كند يكي باشد.

مشکل عدم احراز معلمان با یک ویرایش و ذخیره مجدد در سناد حداکثر تا 48 ساعت بعد بر طرف میشود.

مدیران برای معلمانی که مشکل کدملی دارند از بخش اطلاعات شناسنامه ای کدملی معلم را وارد کنند و اگر موبایلی که معلم در شاد ثبت کرده با موبایلی که در سناد وجود دارد یکی نبود درصورت نیاز تغییر و ثبت کنند وگرنه به معلم خود بگویید با همان شماره ای که در سناد وجود دارد نرم افزار شاد خود را فعال کنند یعنی از بخش تنطیمات خروج را بزند و دوباره با این شماره ثبت کنند.
درصورتی که شماره سناد با شماره ثبت شده در شاد یکی باشد اگر بازهم خطای کدملی داد فقط کافیست از بخش اطلاعات شناسنامه ای یک بار ویرایش و ثبت شود تا ۴۸ ساعت مشکل برطرف خواهد شد.

ورود معلم و مدیر به نسخه وب پیام رسان شاد

ورود معلم و مدیر به نسخه وب پیام رسان شاد

با توجه به اينكه نسخه وب برنامه  شاد متاسفانه ورود مدير/ معلم ندارد ؛ بايستى اين عزيزان ابتدا در يك گوشى اندرويدى به برنامه ورود كنند تا كلاس ها را  ببينند و سپس در گوشى آيفون خود اقدام به ادامه روند آموزش كنند.

عدم ارسال و دریافت ویس در نسخه تحت وب شاد

اين نسخه داراي ايراداتى از جمله عدم ارسال و دريافت ويس و تنظيمات و …. است.

راهنماي تشخیص اينكه ايا دانش اموزان احراز هويت شده اند

1- وارد نرم افزار شاد شويد

2 – روي گزينه ورود مدير / معلم /دانش اموز كليك كنيد .

3- روي گزينه دانش اموز كليك كنيد .

4-  روي گزينه ليست دانش اموزان كليك كنيد .

5-  درصورتیکه نام دانش اموز در ليست بود يعني احراز هويت شده است .

6- معلم يا مدیر گروه كلاسي دانش اموز مورد نظر را به گروه كلاسي اضافه كند .

آموزش خاموش کردن یا قطع ارسال پیام  در گروه در نرم افزار شاد

در صورتی که بخواهید ارسال پیام را غیر فعال کنید تا دانش اموزان نتوانند در ساعات غیر درسی پیام ارسال کنند می توانید به صورت زیر گروه را غیر فعال یا خاموش کنید.

در صورتی که در پیام رسان شاد می خواهید گروه را خاموش کرده و دانش آموزان نتوانند پیام بگذارند از تنظیمات دسترسی اعضای گروه ارسال پیام را لغو کنید .

آموزش خاموش کردن یا قطع ارسال پیام  در گروه در نرم افزار شاد

آموزش خاموش کردن یا قطع ارسال پیام  در گروه در نرم افزار شاد

نحوه رفع خطای 403 در شبکه اجتماعی شاد

این مشکل معمولا وقتی رخ می دهد که از مرورگر داخلی پیامرسان اقدام به بازکردن لینک شاد میکنید. جهت رفع این مشکل، وارد کروم شوید و ادرس شاد را مستقیم در آن وارد کنید.

چنانچه درنصب وراه اندازی برنامه شاد با مشکل یا خطاهای 401 402 403 واجه شدید

در ورود به کلاس شاد سه علت باعث خطا در احراز هویت دانش آموز میشود:

۱. -شلوغی سامانه: راه اندازی را به زمانی دیگر موکول کنید.

۲. -فارسی بودن کیبورد گوشی: که قبل نوشتن اعدادبایدانگلیسی شود

۳. عدم استفاده از تقویم تولد: لطفا جهت ثبت تاریخ تولد برروی مستطیل ماه وسال کلیک کنید . درابتدا ماه وسپس سال تولد  و در پایان روز تولد را وارد نمایید.

۴. بایدحاصل جمع دوعدد راهم درجای مشخص شده بنویسید.

مفهوم خطاهای پیام رسان شاد

خطای ۴۰۳ یعنی مشکل در احراز هویت

باید صحت مشخصات شناسنامه ای دانش آموز در سناد چک شود .

 علت رخ دادن خطای ۴۰۶

هر دانش آموز برای ثبت مشخصات شناسنامه ای ۵ دقیقه زمان دارد چنانچه در ۵ دقیقه نتواند اطلاعات خود را ثبت کند با خطای ۴۰۶ مواجه می شود
در این صورت مجددا اقدام به ثبت مشخصات کنید

دلایل رخ دادن خطای ۴۰۲ و ۴۰۱

اگر بعد از ثبت مشخصات دانش آموز با خطای ۴۰۱ یا ۴۰۲ مواجه شدید باید برگردید به مرحله قبل و دوباره مرحله مرحله ای که در حین ثبت آن بودید وارد شود و اگر مرحله ثبت احراز هویت به دکمه ورود به کلاس رسیده بودید و خطای ۴۰۱ یا ۴۰۲ رخ داد باید به قسمت دانش آموز سپس قسمت لیست دانش آموزان بروید و نام دانش آموز را انتخاب کنید

خطای 417 پیام رسان شاد

این خطا معمولا به دلیل ترافیک بالا در نرم افزار پیش می آید . در ساعات دیگر دوباره امتحان کنید. در صورتی که مشکل حل نشد ، مدیر یا معلم دانش اموزان را از قسمت افزودن عضو وارد کلاس کنند .

در برخی مواقع هم این کد به دلیل قطعی شاد می باشد که در زمان دیگر اقدام کنید .

مراحل رفع خطای 417 در پیامرسان شاد

مراحل رفع خطای 417 در پیامرسان شاد

راهنمای افزودن عضو در کلاس در نرم افزار شاد

جهت افزدن عضو به گروه در پیامرسان شاد ، مراحل را مطابق تصویر زیر دنبال کنید.

راهنمای افزودن عضو در کلاس در نرم افزار شاد:

راهنمای افزودن عضو در کلاس در نرم افزار شاد

راهنمای انتخاب یکی از اعضای گروه (معلم) به‌عنوان مدیر گروه در پیام رسان شاد

جهت تنظیم و تغییر دسترسی اعضای گروه در نرم افزار شاد مطابق تصاویر زیر عمل کنید .

راهنمای انتخاب یکی از اعضای گروه (معلم) به‌عنوان مدیر گروه در پیام رسان شاد

راهنمای انتخاب یکی از اعضای گروه (معلم) به‌عنوان مدیر گروه در پیام رسان شاد

نحوه حذف مخاطب (به‌جز اعضای احراز هویت شده) در پیامرسان شاد

جهت حذف یک مخاطب در پیامرسان شاد مطابق تصویر زیر عمل کنید.

نحوه حذف مخاطب (به‌جز اعضای احراز هویت شده) در پیامرسان شاد

نحوه حذف مخاطب (به‌جز اعضای احراز هویت شده) در پیامرسان شاد

نحوه ایجاد چند کانال در شبکه شاد ( ایجاد کانال یا گروه برای هر درس )

 • هر دبیری، ادمین این کلاسهای جدید هست که از طریق سامانه براساس سناد در شاد به صورت خودکار ایجاد شده است.
 • ابتدا از اول هم یه کلاس کلی برای هر پایه ای تو شاد فعال شد که کلیه بچه و دبیران وارد شدند.
 • حالا برای دبیر کلاسهایش نمایش داده شده ، دبیر لینک کلاس خودش را بیاره بذاره داخل همون کلاس اولیه و به بچه ها مثلا پایه دهم بگه ، بیایید تو کلاس شیمی یا علوم یا…
 • دبیر ها هم همین کارو انجام میدن و بچه ها در کلاس مورد نظر شرکت می کنند .

چند ترفند برای احراز هویت در سامانه شاد

چنانچه در هنگام احراز هویت دانش آموز، صفحه ثبت اطلاعات شناسنامه‌ای ( کد ملی و سریال شناسنامه و …) نشان داده نمی‌شود و مستقیما به صفحه‌ای وارد می‌شود که پیام خطای ۴۰۳ یا ۴۰۱ می‌دهد، روش‌هایی زیر را امتحان کنید.

1-  معمولا مشکل از ترافیک و سرعت اینترنت شما یا خود برنامه است، راهکار : مراحل احراز هویت را مجدداً و چندین بار دیگر و در زمان‌های مختلف انجام دهید.

2-  احتمال دارد ورژن گوشی یا مرورگر اینترنت شما پایین باشد، راهکار : در صورت آشنایی با بروزرسانی برنامه‌ها، مرورگر خود را از بازار یا فروشگاه گوگل آپدیت نمایید، یا یک مرورگر دیگر مثل گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس و … نصب نمایید.

3-  در صورتی که با این روش موفق به انجام احراز هویت نشدید، راهکار :  آسانترین راه این است که روی یک گوشی دیگر و با همین شماره موبایل اولی، برنامه را نصب و اجرا و مراحل احراز هویت را انجام دهید. پس از اتمام کار در گوشی دوم، در گوشی اول نیز دانش آموز به کلاس اضافه خواهدشد و می‌توانید برنامه را از گوشی دومی حذف نمایید.

راهنمای عضو شدن دانش اموز در کلاسهای تازه تشکیل شده در شاد

 •  در مرحله اول حتما دانش اموز احراز هویت را انجام داده باشد و اسمش در قسمت لیست دانش اموز در برنامه شاد خود ثبت ونمایان شود‼️‼️‼️
 •  معلم شماره دانش اموز که شاد را بر روی ان نصب و فعال سازی کرده در قسمت مخاطبین برنامه شاد خود ذخیره کند
 • معلم وارد برنامه شاد شود
 •  معلم وارد درس و کلاس مربوط به خود شود
 • روی نام کلاس بالای صفحه کلیک کنید
 •  روی گزینه افزودن عضو کلیک کنید
 • روی اسم دانش اموز مورد نظر از قسمت مخاطبین کلیک کند
 • دانش اموز به کلاس درس اضافه خواهد شد
 • معلم طبق برنامه مدرسه شروع به تدریس کند
 • باز هم تاکید میکنم حتما دانش اموز احراز هویت را انجام داده باشد در غیر اینصورت با بروز رسانی های جدید از کلاس حذف خواهد شد

چگونه شماره موبایل خود را از دید دیگران در شبکه شاد مخفی کنم ؟؟؟

 • وارد اپلیکیشن شاد شده و در پایین صفحه روی تنظیمات فشار دهید .
 • در قسمت تنظیمات وارد بخش حریم خصوصی و امنیت شوند
 • در این قسمت روی  نمایش شماره موبایل من زده و گزینه  نمایش برای هیچ کس را انتخاب و برای تایید تیک بالای صفحه را بزنند
 • دیگر شماره برای کسی نمایش داده نمی شود

راهنمای نصب دو نسخه از شاد روی یک گوشی و استفاده همزمان دو کاربر

ارایه توسط دبیر محترم، جناب آقای حجت کمالی

راهنمای نصب دو نسخه از شاد روی یک گوشی و استفاده همزمان دو کاربر

ادامه اموزش مراحل نصب و استفاده از دو نسخه شاد در یک گوشی :

ادامه اموزش مراحل نصب و استفاده از دو نسخه شاد در یک گوشی :

مدت زمان و بازه زمانی تشکیل کلاسهای مجازی در شبکه شاد

مدت زمان و بازه زمانی تشکیل کلاسهای مجازی در شبکه شاد

مدت زمان و بازه زمانی تشکیل کلاسهای مجازی در شبکه شاد

نسخه تحت وب نرم افزار شاد بدون نیاز به نصب نرم افزار مناسب لپ تاپ و گوشی های ایفون

در صورتی که گوشی هوشمند نداشته باشید یا به هر طریقی امکان استفاده از گوشی هوشمند یا نرم افزار شاد برای شما فراهم نباشد می توانید از نسخه تحت وب استفاده کنید.

ورود به نسخه تحت وب شبکه شاد

دانلود نرم افزار نسخه اصلی شاد از سایت وزارت آموزش و پرورش

دانلود نرم افزار شاد

پشتیبان سامانه شاد

مدیران،معلمین و دانش اموزان در صورت بروز مشکل یا هرگونه سوال میتوانند در پیام رسان شاد از طریق ایدی های زیر با پشتیبان پیام رسان مستقیما ارتباط گرفته و سوال خود را مطرح نمایند:

شماره تماس و پشتیبانی پیام رسان شاد

قابل توجه مدیران مدارس، معلمان و اولیا دانش آموزان

همواره می توانید از طریق تماس با شماره 43081 (بدون پیش شماره و با تلفن همراه) و پیام به :

@shadsupport

در  شبکه شاد، مشکلات موردی را رفع نمایید و سوالات و اشکالات را برطرف کنید.

 آدرس های  پشتیبان در پیامرسان شاد:

 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport1
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport2
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport3
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport4
 • https://shadlink.medu.ir/shadsupport5

لازم است یکی از آدرس های بالا را در پیامرسان شاد کپی و با پشتیبان ارتباط بگیرید

سوالات متداول مدیران ستادی درباره نرم افزار شاد

1. چرا دانش‌آموز هنگام ورود به شاد با پیام خطای (اطلاعات شما نادرست می‌باشد) مواجه می‌شود؟

جواب: به دلیل یکی از موارد زیر:
▪️ممکن است قبلاً با شماره تلفن دیگری احراز هویت شده باشد و در حال حاضر با شماره جدید اقدام به احراز هویت مجدد می‌کند.
▪️اطلاعات شناسنامه‌ای نادرست وارد می‌شوند.
▪️منتظر به‌روزرسانی سکوی ارتباط با سناد باشند.

2. چرا در شاد مدیر احراز هویت نمی‌شود؟

جواب: به دلیل یکی از موارد زیر:
▪️شماره تلفن مدیر مطابق با سناد نیست.
▪️منتظر به روزرسانی APIGW باشند.
3. چرا در شاد تعدادی از کلاس‌های مدرسه تشکیل نمی‌شوند؟

جواب: در صورت اطمینان از اطلاعات سناد منتظر به‌روزرسانی اطلاعات APIGW باشند.

4. چرا اطلاعات معلمان فعال در شاد در سامانه BI نمایش داده نمی‌شود؟

جواب: از احراز هویت خود مطمئن شده و منتظر به‌روزرسانی APIGW باشند.

5. از کجا می‌توان گزارش در سامانه BI را به صورت نمودارهای آماری استخراج نمود؟

جواب: با انتخاب تب آمار می‌توان نمودارهای آماری را استخراج کرد.
6. چرا آمار کلی معلمان سامانه BI با آمار خروجی هم‌خوانی ندارد؟

جواب: آمار نمایش‌داده شده از معلمان بر اساس معلم کلاس می‌باشد. به این مفهوم که تعداد دروسی که به معلم اختصاص داده شده در شمارش لحاظ می‌شود.
7. چرا در سامانه BI آمار کل دانش‌آموزان با واقعیت تفاوت دارد؟

جواب: اطلاعات سامانه بر اساس دانش‌آموزان احراز هویت شده است و دانش‌آموزانی که (از طریق لینک یا کادر آموزشی مدرسه) اضافه شده‌اند در آمار گنجانده نمی‌شوند.
8. مزیت استفاده از اپلیکیشن‌ داخلی و اختصاصی در این طرح چیست؟

جواب: فراهم آوردن محیطی جذاب، پویا، امن و متناسب با نیازهای آموزشی و اجتماعی دانش‌آموزان ایرانی از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی اپلیکیشن داخلی شاد است.
9. آيا بعد از نصب پيام رسان توسط مدير، معلم، دانش آموز يا اوليا نياز به تعريف کلاس يا گروه‌های درسی است؟

جواب: به محض ورود و احراز هویت مدیر مدرسه کلاس‌های مدرسه به صورت خودکار تعریف می‌شوند و نیازی به ساخت گروه‌های کلاسی نیست.
10. چرا احراز هویت با VPN انجام نمی‌شود؟

جواب: سایت‌های تحت دامنه medu.ir دولتی محسوب شده و به IP های خارج از ایران سرویس نمی‌دهند.
11. چرا سرعت شبکه شاد پایین است؟

جواب: در روزهای اخیر با تغییراتی که انجام شد مشکل مرتفع شده است.

12. آیا مخاطبین هم گروه‌ها و مخاطبین ما را می‌بینند؟

جواب: خیر. تمام اطلاعات شخصی کاربران محفوظ بوده و برای سایر کاربران غیرقابل دسترسی است. افراد تنها امکان مشاهده مخاطبان خود را که به شاد پیوسته‌اند دارند.
13. آیا پیام‌رسان شاد از بعد امنیتی مورد تایید است؟

جواب: پیام‌رسان از لحاظ امنیتی تحت نظر سامانه افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) می‌باشد و تا کنون برای اطلاعات موجود در آن مشکلی پیش نیامده است.
14. آیا امکاناتی مانند حضورغیاب، live، آزمون و … در طرح توسعه شاد دیده شده است؟

جواب: تعداد زیادی از این قابلیت‌ها مانند حضورغیاب و live طراحی شده و به زودی به مرحله اجرا در خواهند آمد و بقیه امکانات نیز در ماه‌های آینده ایجاد خواهند شد.

15. چرا از پیام‌رسان‌های موجود مانند تلگرام، واتس اپ و … استفاده نمی‌شود؟

جواب: به دلایل زیر:
▪️شاد تحت مالکیت وزارت آموزش و پرورش است.
▪️ امنیت و محرمانگی اطلاعات در این نرم‌افزار کاملا رعایت شده.
▪️افزودن امکانات به دلیل در دسترس بودن source برنامه که می‌تواند به سادگی امکان‌پذیر باشد.
▪️ایزوله بودن محیط کاربری برنامه.
16. آیا اینترنت رایگان در اختیار مناطق محروم قرار خواهد گرفت؟

جواب: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا به زودی امکان استفاده از اینترنت رایگان برای اپلیکیشن شاد فراهم خواهد شد.
17. برنامه پیش دبستانی/ نهضت سوادآموزی چگونه خواهد بود؟

جواب: فعلاً امکان حضور این افراد در سامانه شاد وجود ندارد. در اسرع وقت پس از امکان‌پذیر شدن ارائه خدمت اطلاع‌رسانی می‌شود.
18. آیا امکان ایجاد گروه و کانال (به هر نوعی) برای افراد وجود دارد؟

جواب: خیر. فعلاً این امکان در اپلیکیشن شاد وجود ندارد.
19. مشکل عدم پذیرش اطلاعات معلم توسط اپلیکیشن را چطور حل کنیم؟

جواب: کلیه اطلاعات معلمان توسط مدیران مدارس در سامانه سناد قابل ثبت و ویرایش است. مدیر و معلم باید از صحت اطلاعات وارد شده در سناد اطمینان حاصل کنند و سپس فرآیند نصب و راه‌اندازی اپلیکیشن را اجرا نمایند.
20. آیا امکان ادغام چند کلاس با محتوای مشابه توسط یک معلم در اپلیکیشن شاد وجود دارد؟

جواب: متأسفانه فعلاً این امکان وجود ندارد.
21. آیا امکان ورود چند دانش‌آموز با یک خط در برنامه شاد وجود دارد؟

جواب: بله. فعلاً این امکان وجود دارد.

پرسش و پاسخ  درباره شبکه شاد تاریخ 99-01-27

1. آیا بعد از نصب پیام‌رسان توسط مدیر، معلم، دانش‌آموز یا اولیا نیاز به تعریف کلاس یا گروه‌های درسی است؟

جواب: به‌محض ورود و احراز هویت مدیر مدرسه، کلاس‌های مدرسه به‌صورت خودکار تعریف می‌شوند و نیازی به ساخت گروه‌های کلاسی نیست.

2. مزیت استفاده از اپلیکیشن‌ داخلی و اختصاصی در این طرح چیست؟

جواب: فراهم آوردن محیطی جذاب، پویا، امن و متناسب با نیازهای آموزشی و اجتماعی دانش‌آموزان ایرانی از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی اپلیکیشن داخلی شاد است.

3. تلفن همراهم اجازه نصب اپلیکیشن را نمی‌دهد. چه‌کار کنم؟ پیغام‌هایی نظیر این برنامه معتبر نیست یا ممکن است تلفن و اطلاعات شمارا به خطر بی اندازد؟

جواب. تمام مسائل امنیتی در خصوص اپلیکیشن توسط تیمی فنی موردبررسی قرارگرفته است. لذا کافی است به بخش تنظیمات (setting) دستگاه خود مراجعه کرده و اجازه نصب اپلیکیشن را فعال کنید.

4. آیا مخاطبین هم‌گروه‌ها و مخاطبین ما را می‌بینند؟

جواب: خیر. تمام اطلاعات شخصی کاربران محفوظ بوده و برای سایر کاربران غیرقابل دسترسی است. افراد تنها امکان مشاهده مخاطبان خود که به شاد پیوسته‌اند را دارد.

5. آیا پیام‌رسان نسخه دسکتاپ (ویندوز/ مک/ لینوکس) دارد؟

جواب: در حال حاضر فقط نسخه اندروید قابل‌دسترسی است.

6. آیا پیام‌رسان نسخه وب دارد؟

جواب: بله.  Shadweb.iranlms.ir.

7. آیا پیام‌رسان نسخه IOS دارد؟

جواب: بله Shaddl.ir

8. آموزش‌های برخط تا چه زمانی ادامه دارد؟

جواب: آموزش برخط تا رفع موانع موجود و اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه خواهد داشت.

9. آیا اینترنت رایگان در اختیار ما قرار می‌گیرد؟

جواب: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، به‌زودی امکان استفاده از اینترنت رایگان برای اپلیکیشن شاد فراهم خواهد شد.

10. برنامه کلاس‌های چندپایه/ پیش‌دبستانی/ نهضت سوادآموزی چگونه خواهد بود؟

جواب: فعلاً امکان حضور این افراد در سامانه شاد وجود ندارد. در اسرع وقت پس از امکان‌پذیر شدن ارائه خدمت اطلاع‌رسانی می‌شود.

11. برای دانش آموزان محروم/ مناطق محروم از امکانات لازم چه باید کرد؟

جواب: موضوع در دست بررسی است و مراتب متعاقباً به اطلاع می‌رسد.

12. آیا امکان گزارش‌گیری از فعالیت مدرسه و کلاس‌ها در سطح منطقه و استان وجود دارد؟

جواب: بله. پنل گزارش‌گیری در بخش «ورود مدیر ستادی/ استانی/ شهرستانی» در اپلیکیشن شاد وجود دارد.

13. امکان فعالیت کلاس‌های پیش‌دبستانی وجود دارد؟

جواب: فعلاً خیر. اما به‌زودی این امکان فراهم خواهد شد.

14. آیا امکان ایجاد گروه و کانال (به هر نوعی) برای افراد وجود دارد؟

جواب: خیر. این امکان در حال حاضر در اپلیکیشن شاد وجود ندارد.

15. امکانات موردنیاز دستگاه هوشمند برای نصب این اپلیکیشن چیست؟

جواب: دستگاه هوشمند با سیستم‌عامل اندروید (نسخه 4.4 یا بالاتر) و دارای حداقل حافظه لازم برای نصب و اجرای اپلیکیشن.

برخی از سوالات متداول درباره شبکه شاد برگرفته از سایت وزارت آموزش و پرورش

پرسش و پاسخ پیرامون شبکه شاد

آيا بعد از نصب پيام رسان توسط مدير، معلم، دانش آموز يا اوليا نياز به تعريف کلاس يا گروه های درسی است؟ به محض ورود و احراز هویت مدیر مدرسه، کلاس‌های مدرسه به صورت خودکار تعریف می شوند و نیازی به ساخت گروه های کلاسی نیست.

مزیت استفاده از اپلیکیشن‌ داخلی و اختصاصی در این طرح چیست؟ فراهم آوردن محیطی جذاب، پویا، امن و متناسب با نیازهای آموزشی و اجتماعی دانش‌آموزان ایرانی از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی اپلیکیشن داخلی شاد است.

تلفن همراهم اجازه نصب اپلیکیشن را نمی دهد. چه کار کنم؟ پیغام هایی نظیر این برنامه معتبر نیست یا ممکن است تلفن و اطلاعات شما را به خطر بیاندازد؟ تمام مسایل امنیتی در خصوص اپلیکیشن توسط تیمی فنی مورد بررسی قرار گرفته است. لذا کافی است به بخش تنظیمات (setting) دستگاه خود مراجعه کرده و اجازه نصب اپلیکیشن را فعال کنید.

آیا مخاطبین هم گروه‌ها و مخاطبین ما را می‌بینند؟ خیر. تمام اطلاعات شخصی کاربران محفوظ بوده و برای سایر کاربران غیرقابل دسترسی است. افراد تنها امکان مشاهده مخاطبان خود که به شاد پیوسته اند را دارد.

آموزش های برخط تا چه زمانی ادامه دارد؟ آموزش برخط تا رفع موانع موجود و اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه خواهد داشت.

آیا اینترنت رایگان در اختیار ما قرار می گیرد؟ براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، به زودی امکان استفاده از اینترنت رایگان برای اپلیکیشن شاد فراهم خواهدشد.

برنامه کلاس‌های چندپایه/ پیش دبستانی/ نهضت سوادآموزی چگونه خواهد بود؟ فعلا امکان حضور این افراد در سامانه شاد وجود ندارد. در اسرع وقت پس از امکان پذیر شدن ارائه خدمت اطلاع رسانی می شود.

برای دانش آموزان محروم/ مناطق محروم از امکانات لازم چه باید کرد؟ موضوع در دست بررسی است و مراتب متعاقبا به اطلاع می رسد.

آیا امکان گزارش گیری از فعالیت مدرسه و کلاس ها در سطح منطقه و استان وجود دارد؟ بله. پنل گزارشگیری در بخش «ورود مدیر ستادی/ استانی/ شهرستانی» در اپلیکیشن شاد وجود دارد.

امکان فعالیت کلاس‌های پیش دبستانی وجود دارد؟ فعلا خیر. اما به زودی این امکان فراهم خواهد شد.

آیا امکان ایجاد گروه و کانال (به هر نوعی) برای افراد وجود دارد؟ خیر. این امکان در اپلیکیشن شاد وجود ندارد.

امکانات مورد نیاز دستگاه هوشمند برای نصب این اپلیکیشن چیست؟ دستگاه هوشمند با سیستم عامل اندروید (نسخه 4.4 یا بالاتر) و دارای حداقل حافظه لازم برای نصب و اجرای اپلیکیشن.

دانش آموزان بايد چه کاري انجام دهند؟ (شرح یک به یک مراحل) دانش آموزان با مراجعه به کانال پشتیبانی اپلیکیشن شاد می‌توانند تمامی مراحل کار را به تفکیک مشاهده کرد. (در صورت نیاز از راهنما استفاده شود)

دانش آموز اتباع هستم. چگونه وارد سامانه شوم؟ در مورد اتباع سایر کشورها، کد هویتی اتباع به جای کد ملی درج شود و نیازی به ورود اطلاعات شناسنامه‌ای نیست. امکان ورود این عزیزان به زودی فراهم می شود.

آیا امکان ورود چند دانش آموز با یک خط وجود دارد؟ والدینی که معلم یا مدیر مدرسه هستند می توانند از همان خط برای ورود فرزندشان استفاده کنند؟ بله. فعلا این امکان وجود دارد. اما احتمال بروز هر خطای احتمالی توسط فرزندان در این زمینه بر عهده‌ی والدین خواهدبود. والدین باید در صورت نیاز، خط تلفن جداگانه برای ورود هر دانش آموز تهیه کنند.

دانش آموزان استثنایی چه کار کنند؟ متاسفانه در این فاز ابتدایی اجرای طرح برنامه ویژه ای برای دانش آموزان استثنایی در نظر گرفته نشده است. در صورت امکان، فعلا دانش آموزان با شرایط مشابه سایرین وارد برنامه بشوند.

ورود دانش آموزان با مشکل مواجه شده است. توجه کنید که ممکن است دلیل بروز این ایراد، نقص یا اشتباه در مشخصات ثبت شده دانش آموز در سامانه سناد باشد. از صحت اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید.

آیا امکان انصراف از کلاس (ترک گروه کلاسی) وجود دارد؟ در حال حاضر امکان انصراف از کلاس ها وجود ندارد.

آیا امکان ذخیره کلاس و محتوای ارائه شده را دارم؟ بله. اپلیکیشن شاد در این زمینه مشابه پیامرسان ها عمل می کند و شما مشابه یک پیامرسان می توانید محتوای ارائه شده در آن را ذخیره کنید.

آیا امکان حذف/ ویرایش پیام های ارسالی را دارم؟ بله. اپلیکیشن شاد در این زمینه مشابه پیامرسان ها عمل می کند و شما مشابه یک پیامرسان می توانید پیام های خود را حذف یا ویرایش کنید.

ایا ارسال فایل متنی وصوتی و یا عکس یا فیلم محدودیت دارد؟ حداکثر حجم فایل قابل ارسال 100 مگابایت است.

ایا امکان انتقال اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگر را دارم؟ بله. اطلاعات پیامرسان درون خود پیامرسان ذخیره شده اند و وابسته به ابزار مورد استفاده شما نیست. کافی است با دستگاه دیگر در حساب کاربری خودتان وارد شوید.

آیا امکان ارتباط دوسویه و تعاملی بین دانش آموزان و معلم وجود دارد؟ بله. محیط شاد قابلیت ارتباط گیری دو سویه معلم و دانش آموزان در گروه های کلاسی را فراهم آورده است. البته امکان ارتباط گیری شخصی وجود ندارد.

آیا ازمون ها/ امتحانات/ صدور کارنامه هم به همین روش انجام می‌شوند؟ در این مورد متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا امکان اشتراک گذاری (share) قسمتی از صفحه گوشی و یا دسکتاپ برای همه کلاس وجود دارد؟ متاسفانه فعلا این امکان وجود ندارد.

آیا امکان حضور و غیاب آنلاین وجود دارد؟ چگونه بفهمیم دانش آموز از کلاس خارج نشده است؟ با مراجعه به لیست کلاس می توانید از وضعیت حضور هر یک از دانش آموزان اطلاع حاصل نمایید.

آیا امکان ارسال تصویر یا صوت معلم به صورت همزمان (stream) وجود دارد؟ خیر. متاسفانه فعلا این امکان وجود ندارد.

پاسخ به سوالات جدید درباره مشکلات نرم افزار شاد

ضمن عرض سلام و خداقوت خدمت همکاران گرامی، بدینوسیله راه حل مشکلات گزارش شده توسط مدیران محترم تقدیم می‌گردد.

۱. طبق گزارشات واصله از برخی مدیران نسخه ios عملکرد صحیحی ندارد، لذا به طور موقت تا اصلاح شدن اپ توسط وزارت از نسخه وب استفاده نمایید.
۲. دانش آموزانی که به هر دلیل امکان احراز هویت ندارند توسط مدیران به شکل دستی به گروه اضافه شوند.
۳. مشکل مشاهده کلاس‌ها به صورت ناقص یا عدم امکان مشاهده کلاس‌ها، به اداره کل استان گزارش شده و موضوع در دست بررسی است.
۴. مشکل مشاهده ناقص مدارس توسط مدیرانی که چند واحد آموزشی را مدیریت می‌کنند، یک ایراد سامانه‌ای است، این مورد نیز گزارش شده و در دست بررسی است.
۵. عدم احراز هویت برخی از همکاران عموما به دلیل وجود اختلاف بین مشخصات شناسنامه‌ای ثبت شده در سناد و مشخصات اعلامی در هنگام احراز هویت می‌باشد، لذا انتظار می‌رود مدیران محترم پیش از گزارش مشکل ابتدا به سامانه سناد مراجعه کرده و در قسمت مدیریت اطلاعات شناسنامه‌ای تمامی موارد را با دقت بررسی نمایند.

همکاران گرامی، شبکه شاد یک پروژه عظیم و جدید می‌باشد، طبیعتا مشکلاتی در هنگام استقرار آن بوجود می‌آید لذا انتظار می‌رود با صبر و شکیبایی خویش تا حصول نتیجه با این طرح همراهی نمایید.

با تشکر
کارشناسی فناوری اطلاعات آمار و برنامه‌ریزی

خبرمهم درباره شاد – علت عدم نمایش کلاسها در پیامرسان شاد

سامانه شاد امروز جمعه 29/01/99 جهت بروزرسانی ، از دسترس خارج شده و کلاسهای درسی قابل روئیت نیست.

حذف كلاس هاى برخى از مدارس در برنامه شبکه اجتماعی شاد

احتمالا اين مشكل بعلت بروزرسانى برنامه شاد و دريافت اطلاعات از سناد رخ داده است.

 • مديران ، معلمان ، اوليا و همكاران عزيز ؛ فعلا اندكى صبر كنيد تا اين مشكل حل شود.
 • در مورد اينكه آيا كلاس ها با همان اعضا خواهد برگشت يا نه: معمولا بايد توسط برنامه نويسان شاد، از اين برنامه بكاپ تهيه شده و مجددا همه ى آنچه حذف شده است عينا قابل برگشت باشد.

در حال حاضر اطلاعيه اي در اين مورد صادر نشده است؛ منتظر باشيد.

پیام پشتیبانی در مورد عدم نمایش کلاسهادر شاد

سلام روز همگی بخیر

در متوسطه یک تغییر در گروه ها ایجاد شد که گروه ها به صورت کلاس-درس هستند.
همه گروه ها الان وجود دارد و معلم و دانش آموزان عضو آن هستند.
با توجه به اینکه در متوسطه هر کلاس تعداد زیادی درس وجود دارد در هر کلاس، اگر مدیر قرار بود عضو همه گروه ها باشه یعنی به ازای هر مدرسه به طور میانگین باید عضو ۱۰۰ تا گروه میشد که عملا بسیار آزار دهنده بود براشون.
یک کانال برای مدیران مدارس بزودی آماده میشود که مدیران مدارس ادمین آن و همه دانش آموزان مدرسه شان در اون عضو هستند.

همچنین ببینید :

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون 729 نظر ثبت شده است.

 • سلام چرا من هرچی به دوستم پیام میدم نمیشه.مینویسه(امکان فرستادن پیام برای شما وجود ندارد)

 • سلام .
  مطمئن شوید مراحل قبلی را به درستی انجام دادید . خارج شوید و دوباره مراحل احراز هویت را انجام دهید . پس از آن مطمئن شوید اخرین نسخه بر روی گوشی شما نصب است . می توانید اخرین نسخه را از لینکی که در مطلب ارایه شده است را دریافت نمایید.

 • سلام من میخوام احراز هویت کنم میزنم میره میگه ارور401

  • سلام . چند راهکار در متن برای حل این مشکل امده است . انها را بررسی کنید .

 • سلام
  من مدیر مدرسه م و
  بطور سهوی یکی از کلاس ها حذف شده الان برای برگشت کلاس چه کاری باید انجام داد؟

 • سلام چرا گزینه ی خارج کردن افراد را ندارد

 • اگر به اشتباه وارد گروه کنیم چجوری او را خارج کنیم

  • سلام . نحوه حذف مخاطب (به‌جز اعضای احراز هویت شده) در پیامرسان شاد بصورت تصویری در متن امده است . فقط افراد متفرقه را می توانید حذف کنید.

 • سلام من مدیر هستم میخام بدونم ایا امکان تشکیل گروه های دروس مختلف برای یک پایه وجود داره؟ مثلا گروه ریاضی رو جدا و گروه ادبیات هم جدا ساخته بشه؟

 • سلام من گوشی ایفون دارم و نسخه تحت وب را اوردم روی گوشیم احزار هویت هم کردم ولی نمیدونم باید چیجوریبه کانال مدرسه برم

  • سلام . در صورت امکان با اندروید وارد شوید و مطمئن شوید مشکل مربوط به نسخه تحت وب است

 • سلام.گوشی ایفون دارم.خطای ۴۱۷ میده راه حل چیه؟🙏

  • سلام . علت اصلی این خطا شلوغ بودن سرور نرم افزار است . در ساعات دیگر دوباره وارد شوید .

 • سلام وقت بخیر من کد ملی را وارد می کنم ولی مدام پیغام میده کد ملی معلم مورد تایید نمی باشد… مشکل کجاست؟